Kozlovští formani dobývají Moravské Budějovice

Pro celý článek klikni na zobrazit celé.

V zachumelený podvečer dne 14. února 2009 jsme se vypravili s novým pásmem a ve dvaceti lidech (včetně supportu) na Okresní lidový ples do Moravských Budějovic. Cesta byla oproti předcházejícímu dni až nebývale nudná (o tom jindy). Po osmé hodině už se ze šesti aut před Budějovickou sokolovnou sypalo několik postav v krojích.

V šatně potěšila řada věšáků určená pro vystupující. S naprostou důvěrou jsme tedy šatnářce odevzdali svršky a odebrali se do sálu. Tady bohužel ani Valentýnská výzdoba sokolského stánku, působící na okresní Lidový ples až příliš americky, nedokázala zamaskovat dojem, že v sokolovně mnoho návštěvníků není a ani nebude. Lidový ples se tradičně totiž konává v Besedě, která byla letos z důvodů rekonstrukcí, nahrazena sokolovnou. Přesto byla celková atmosférka plesu nečekaně příjemná. Zejména barman nás potěšil velkým výběrem bílých vín od naší oblíbené značky.

Kolem deváté předvedli, a to celkem úspěšně, své vystoupení domácí z Moravských Budějovic. Zdálo se, že nic nebude bránit dobré zábavě a stejně tak i našemu vystoupení, které mělo následovat o hodinu později.

Plány ohledně vystoupení mírně zhatili nikoliv „vepři boubelatí“, ale zrádné choroby. Nejdřív už v sobotu  před generálkou zahlásila Terez nemoc. Později se přidali ještě Wrtul  a Honzin, popisující stavy ne nepodobné malárii. Inu, nakažlivým chorobám se musí předcházet, vyrazili jsme proto bez nich a počet párů na vystoupení upravili. Nakonec jich na sále vystoupilo šest, za vydatné podpory zpívajících členů souboru z jeviště. Vystoupení se vydařilo. Přátelé, je třeba si to přiznat, jsme dobří! Děláme velké pokroky v synchronizaci, nebojíme se béknout, tož aj to výskání už se některým daří.

Vystupující sklidili úspěch a jali se zaslouženě věnovat volné zábavě. Docela komická situace nastala, když Georg přišel s dotazem, zda se smí v kroji tancovat na „modernu“:) Osobně jsem mu to sice nejdřív rozmlouval argumentem „ještě skončíme na Sahaře“, ale nakonec, proč ne. Potemnělý parket byl neustále ušlapáván tancujícími páry stejně tak, jako zbytky rozličných lihovin míchajících se na podlaze před barem.

To bylo příjemné překvapení, spatřit ve víru sokolovny Janka Kuču, našeho skrytého externího spolupracovníka ze Žďáru nad Sázavou. Ten člověk je taky všude, kde se pohne kroj.. Inu vytáhli jsme Janka na pivko do Poga. Aj tady jsme vzbudili zájem. Tady však bylo důvodem to, že jsme měli oblečené kroje. Myslím, že je důležité upozornit na malý nešvar, obecně rozšířený mezi lidmi v Moravských Budějovicích, dalo by se říct „takový nepěkný zlá věc“. Kdykoliv tam totiž zavítáme v krojích do restaurace, hospody nebo putyky, lidé si nás automaticky pletou se členy dechové hudby Budějovanka! Však už se to stalo v „šede“, na „boulu“ a teď aj při odchodu z „pogína“. Proboha lidé neblázněte, nechtějte slyšet někoho z nás hrát na hudební nástroj:)

Čas se krátil jak život tučňákovi na poušti a tak jsme vyrazili zpět do víru tance. Nálada v sále se postupně příjemně vyvíjela a tak jsme po exhibici jakéhosi barmana začali na sále zpívat ty naše, bo nabídka vystupující kapely už nebyla dne našeho gusta. Já jsem potom bohužel ples opustil. Nevím přesně, co se dělo po mém odchodu, ale myslím, že už tak příjemně rozjetý ples nemohl skončit špatně. Doufejme tedy, že za rok opět v Moravských Budějovicích.

 

S pozdravem, adráda,

mějte se dobře, adráda!

 

Autor: Milan Svoboda
19.02.2009 19:28:54
veselsky17
Stránky obce Martínkov
Folklorní stránky
Horácké folklorní stránky
Folklorní stránky
Webové stránky folklorního souboru z Mor. Budějovic
Copyright © 2008-2012, Dzbanek.wgz.cz.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one